عوامل خودکشی نوجوانان چیست ؟

ساخت وبلاگ
چکیده : خودکشی نوجوان خودکشی نوجوان به عنوان اقدامی آگاهانه در جهت نابودی خود همیشه به عنوان یک معض... با عنوان : عوامل خودکشی نوجوانان چیست ؟ بخوانید :

خودکشی نوجوان

 خودکشی نوجوان به عنوان اقدامی آگاهانه در جهت نابودی خود همیشه به عنوان یک معضل روانشناختی و اجتماعی محل بحث روانشناسان و جامعه شناسان است .  همه ی نوجوانان در دوره ای از زندگی خود احساس نا امیدی و درماندگی را جبران می کنند و دچار مشکلاتی می شوند که احساس می کنند هیچ راه حلی برای آن وجود ندارد ، اما تعدادی از نوجوانان که مهارت های حل مسئله و کنترل هیجانات را ندارند ممکن است نسبت به پدیده ی خودکشی آسیب پذیرتر باشند . خصوصیت مشترک همه ی افرادی که افکار خودکشی دارند این است که خودکشی تنها راه غلبه بر احساسات غیر قابل تحمل است .

 

 

علل خودکشی نوجوان

حال دلیل خودکشی نوجوان چیست ؟

 

عوامل فردی

اختلالات روانی مانند افسردگی اساسی و اختلال افسردگی دو قطبی مهم ترین عامل خودکشی است . در اختلال دو قطبی به دلیل خلق بالا و انرژی زیاد امکان این اتفاق بیشتر هم می شود .

 

 

سوء مصرف مواد توهم زا و الکل نوجوان که منجر به ایجاد اختلال در روند قضاوت شخص می شود .

 

 

عدم عزت نفس و مشکلات خود ارزشمندی

 

 

شکست های متعدد مانند افت تحصیلی و از دست دادن رابطه عاطفی نوجوان

 

 

 

عوامل خانوادگی

عدم ارتباط صمیمانه کودک و نوجوان با خانواده

 

 

تحمیل ازدواج های اجباری در سنین نوجوانی

 

 

اختلافات خانوادگی

 

 

تبعیض میان فرزندان

 

 

وجود سابقه ی خودکشی در خانواده

 

 

 

نشانه های خودکشی در نوجوان

وجود علایم زیر می تواند به عنوان زنگ خطر در پدیده ی خودکشی مورد بررسی قرار گیرد :

 

 

 

  • صحبت از مرگ و تهدید در مورد این کار
  • ابراز آمادگی و استقبال از مرگ مثل نوشتن وصیت نامه یا بخشیدن دارایی
  • غفلت از ظاهر شخصی
  • عدم توجه به تحسین و تشویق
 

مشاوره تلفنیبرای کودک و نوجوان

 

آن چه در موضوع خودکشی اهمیت دارد شناسایی افکار خودکشی در نوجوان و بررسی انگیزه های درونی وی برای استقبال از این کار است . لذا چنانچه در مورد نوجوان خود رفتارهای مشکوک به اقدام خودکشی مشاهده کردید بهتر است از یک متخصص در حوزه ی کودک و نوجوان کمک بخواهید . اگر به مشاور و روانشناس نوجوان حضوری دسترسی ندارید میتوانید از طریق مشاور تلفنی نوجوانان و کودک و یا روانشناس آنلاین برای کودک و نوجوان ،  مرکز مشاوره تخصصی کودک و نوجوان و یا دنبال کردن کانال روانشناسی تربیت کودک و نوجوان اطلاعات بیشتری کسب کرده و به فرزند خود کمک کنید . 

 

 

خودکشی نوجوانان,خودکشی نوجوان,خودکشی نوجوانان نهنگ آبی,خودکشی نوجوانان در ایران,خودکشی نوجوان 13 ساله,خودکشی نوجوان ایرانیمشاوره نوجوانان,مشاوره نوجوان,مشاوره نوجوان دختر,مشاوره نوجوان پسر,کانال تلگرام تربیت نوجوان,...
نویسنده : هیروو بازدید : 13 تاريخ : 14 آبان 1396 ساعت: 20:15